Projekt „Mała książka – wielki człowiek” w naszej szkole!

03.2021

Ważnym wydarzeniem kończącym luty było wręczenie uczniom klas pierwszych Wyprawek Czytelniczych przygotowanych przez Instytut Książki w ramach trzeciej edycji kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Tym razem akcja skierowana została do pierwszoklasistów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem. Program ten realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. W skład pakietów książkowych wchodzi książka dla dzieci "Pierwsze abecadło", poradnik dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz plakat z literkami do wycinania, stanowiący pomoc przy nauce alfabetu i czytania.
Właśnie po to, aby rozdać te wspaniałości bibliotekarze szkolni odwiedzili klasy pierwsze. Na początku dzieci zostały zapytane, czy poznały już wszystkie literki. Wysłuchały też zabawnego wiersza "Abecadło" Juliana Tuwima, uczniowie kl. 1b odwdzięczyli się nawet pięknie zaśpiewaną piosenką o alfabecie. Następnie w kierunku naszych milusińskich padło bardzo ważne pytanie: Po co właściwie uczą się czytać, do czego jest im to potrzebne? Dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem, udzielając bardzo mądrych i przemyślanych odpowiedzi. Kulminacyjnym i najważniejszym momentem naszego spotkania było wręczenie pierwszakom książkowych prezentów, wyczytując nazwiska poszczególnych uczniów i zapraszając ich na środek sali, aby podkreślić uroczystość tego wydarzenia.
Bardzo się cieszymy, że pierwszoklasiści naszej szkoły stali się częścią tego wspaniałego projektu! Mamy nadzieję, że ucząc się czytać a potem rozwijając swoje umiejętności i zainteresowania czytelnicze wyrosną na naprawdę WIELKICH LUDZI! :-)