Światowy Dzień Zwierząt

10.2021

4 X – ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

Wszystkim zwierzakom w dniu ich święta życzymy smacznej karmy, dużo zabawek, pieszczot i... snu!

Pomysł na wprowadzenie Światowego Dnia Zwierząt narodził się już w pierwszej połowie XX wieku. W roku 1931 we Florencji odbywała się konferencja ekologów, którzy właśnie w ten sposób postanowili zwrócić uwagę na problem gatunków zagrożonych wymarciem. Idealną datą wydał im się 4 października, dzień wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, uznawanego za patrona zwierząt i środowiska.
Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest corocznie 4 października. Jednoczy on ludzi, którzy opowiadają się za lepszym traktowaniem zwierząt i działają na ich rzecz. Dziś święto zmieniło się w globalny ruch, który za cel stawia sobie, by uczynić świat lepszym miejscem dla wszystkich zwierząt. W celebrację tego dnia każdego roku angażuje się wiele organizacji ekologicznych i ruchów działających na rzecz ochrony zwierząt. Niestety wciąż wiele osób nie ma świadomości, jak wygląda życie czworonogów, które nie posiadają własnego domu. Dlatego właśnie Towarzystwo Opieki Zwierząt w wielu schroniskach organizuje Dni Otwartych Drzwi, zachęcając do adopcji i zwracając uwagę na ciężkie warunki bytowe i często brak środków na opiekę nad dużą ilością zwierzaków. Cały miesiąc październik będzie miesiącem dobroci dla zwierząt. Zastanówmy się zatem, czy nie możemy pomóc jakiemuś biednemu, poszkodowanemu przez los zwierzakowi.
Do końca miesiąca będzie przeprowadzona zbiórka karmy dla psów i kotów, akcesoriów typu: kuwety, kocyki, zabawki, które zostaną przekazane Schronisku w Mysłowicach.
Prosimy uczniów z klas IV-VIII o przynoszenie rzeczy do sali 35.
Francuski odkrywca Jacque-Yves Cousteau powiedział kiedyś: „Chronimy tylko to, co kochamy, kochamy tylko to, co rozumiemy i rozumiemy tylko to, czego nas uczono”. Niech dzisiejszy dzień zainspiruje nas do zrobienia czegoś dobrego dla zwierząt.

Karolina Żbik