Wycieczka do Muzeum klasy 3a

12.2017

Klasa 3a zwiedza Wystawę:

„Konie na biegunach. Zabawka ludowa między regionami”

Klasa 3a w dniu 8 grudnia 2017 r. odbyła interesującą wycieczkę do Miejskiego Muzeum w Jaworznie. Przywitała nas pani Klementyna Śliz, która zaprosiła wszystkich na Wystawę „Konie na biegunach. Zabawka ludowa między regionami”. Najpierw obejrzeliśmy krótki film obrazujący wytwory sztuki ludowej w postaci pięknie pomalowanych zabawek rzeźbionych w drewnie. Unikatowe zabawki przyciągają uwagę m.in. tym, że są ruchome. Wizualizacji zabawek towarzyszyła świetnie dobrana muzyka.

Z kolei pani kustosz oprowadziła nas po wystawie informując jednocześnie z jakich regionów, miejscowości pochodzą eksponowane zabawki. Pani nawiązała do historii, tradycji i warunków życia w tamtych okresach, z których pochodzi ekspozycja. W ciekawy sposób opowiedziała nam, jakie zabawy i zabawki dawniej cieszyły się największą popularnością wśród dzieci, zwłaszcza na wsi.

Następnie oprowadzający pan opowiedział nam i pokazał zasady działania najciekawszych eksponatów wystawy. Potem przeszliśmy do stołu, przy którym rozpoczęły się zajęcia warsztatowe. Każdy z nas miał za zadanie osadzić na patyku ptaszka i pomalować go farbami. Bardzo ucieszyliśmy się, bo tego typu zajęcia są przez nas bardzo lubiane. Kilka minut i stworzyliśmy piękną ludową zabawkę – ptaszka, którego mogliśmy zabrać do domu.

Na zakończenie – niespodzianka. Zaproszono nas do zabawy. Jedni bujali się na koniku na biegunach, inni mogli pojeździć sobie ptaszkiem na kółku, który machał i uderzał skrzydłami, jeszcze inni - pięknie pomalowanymi taczkami do zabawy. Dziewczynki głaskały piękne, kolorowe koniki. Grupka dzieci nie mogła się rozstać z kaczuszkami, które wędrowały z górki swoimi dróżkami. Niektórzy jeszcze raz oglądali całą wystawę i podziwiali karuzelę, kuźnię czy tańczących staruszków. Żal było odchodzić! Ale na zachętę pani kustosz zaprosiła nas na kolejną wizytę w Miejskim Muzeum w Jaworznie. Wtedy ulepimy garnki z gliny. Tak więc podziękowaliśmy za interesującą lekcję muzealną i zadowoleni, z ptaszkami wróciliśmy do szkoły.