Mikołajki w bibliotece - zapraszamy!

12.2018

Mikołajki to chyba jedno z najbardziej kochanych i wyczekiwanych świąt przez wszystkie dzieci. Wedle tradycji w noc poprzedzającą 6 grudnia na swych saniach zaprzężonych w renifery przybywa Święty Mikołaj, wchodzi przez komin i podrzuca śpiącym dzieciakom prezenty pod poduszkę. Są to najczęściej drobne upominki, małe zabawki, a przede wszystkim słodycze. Trzeba spełnić tylko jeden warunek – być grzecznym przez cały poprzedni rok, w przeciwnym razie dostaje się rózgę.
    Święty Mikołaj żył naprawdę i był biskupem Miry w Licji - krainie znajdującej się w południowo-zachodniej części Azji Mniejszej, w dzisiejszej Turcji. Jak podają źródła żył na przełomie III i IV wieku, podczas swojego życia wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym.
    Współcześnie, Święty Mikołaj przybrał postać starszego mężczyzny z białą brodą ubranego w czerwony strój, według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny. Obecnie powszechna forma tej postaci wywodzi się z kultury brytyjskiej i amerykańskiej, gdzie jest jedną z atrakcji bożonarodzeniowych, wykorzystywaną często w kulturze masowej.
    Z uwagi na to, że Mikołajki to święto z wielowiekową tradycją i szczególnie ukochane przez dzieci, biblioteka szkolna z chęcią włącza się w obchody i zaprasza do wspólnej zabawy. Kto odwiedzi nasze podwoje w najbliższy czwartek 6 grudnia i wypożyczy książkę – dostanie miły upominek mikołajkowy. Spieszcie się, kto pierwszy ten lepszy! Ponadto przygotowaliśmy dla Was quizy i zabawy ze Świętym Mikołajem. Mamy nadzieję, że będziemy się wszyscy świetnie bawić!