Szkoła Podstawowa nr 14 im. Majora Henryka Sucharskiego w Jaworznie
Przepisy ruchu drogowego
03
12.2017
Przepisy ruchu drogowego
dla rowerzystów
Każdy wyjeżdżający na drogę musi znać i przestrzegać wszystkich przepisów, również przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów. Rowerzyści są pełnoprawnymi użytkownikami ruchu drogowego, obowiązuje ich większość tych samych zasad, co kierowcę samochodu.
KTO MOŻE JEŹDZIĆ ROWEREM ?
Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów mówią, że rowerem może jeździć każdy! Należy jednak pamiętać
o ograniczeniach w zależności od wieku.
-
do 7 lat – dzieci mogą być przewożone wyłącznie w fotelikach przymocowanych do roweru lub przyczepkach rowerowych
-
do 10 lat – można jeździć na rowerze pod opieką dorosłych, należy pamiętać jednak, że dziecko do lat 10 jeżdżące na rowerze jest traktowane jako pieszy i może jeździć jedynie po chodniku
-
od 10 lat – można jeździć po drogach publicznych jedynie po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego na kartę rowerową
-
od 18 lat – każdy może jeździć po drogach publicznych, karta rowerowa już nie jest potrzebna, mimo to trzeba zapoznać się z przepisami ruchu drogowego.
WYPOSAŻENIE ROWERU
Zadbajmy o to, aby nasz rower był sprawny i prawidłowo wyposażony. Dzięki temu poprawi się nasz komfort i bezpieczność jazdy. Rower powinien być wyposażony w odpowiednie oświetlenie. Z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej. Z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej. Podczas dnia nie trzeba jeździć z włączonymi światłami, wystarczy tylko czerwony odblask z tyłu roweru. Natomiast gdy zapada zmrok, pogarsza się widoczność (np. mgła) lub wjeżdżamy do tunelu musimy dodatkowo włączyć światło przednie i tylne. Lampki te mogą świecić ciągłym światłem lub migać. Nie jest konieczne i nikt od nas tego nie będzie wymagał, ale dla bezpieczeństwa można też wyposażyć się w dodatkowe odblaski czy kamizelkę odblaskową.
Poza oświetleniem rower musi być wyposażony w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.
GDZIE MOŻNA JEŹDZIĆ ROWEREM ?
Kierujący rowerem jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku,
w którym się porusza. Gdy dróg dla rowerów nie ma, wtedy rowerzysta w pierwszej kolejności powinien korzystać z pobocza. Dopiero w ostateczności, gdy nie ma dróg rowerowych i nie można skorzystać z pobocza, możliwa jest jazda ulicą. Oczywiście obowiązuje nas ruch prawostronny i konieczność jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Rowerzysta może wyprzedzać wolno jadące pojazdy np. stojące w korku, zarówno z lewej, jak i z prawej strony. Kierowca roweru zamiar zmiany kierunku jazdy i wyprzedzania musi sygnalizować w wyraźny sposób, np. ręką.
Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu lub w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
Jazda po chodniku jest zabroniona! Można z niego skorzystać tylko w trzech wyjątkowych przypadkach:
-
Rowerzysta opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem do lat 10.
-
Chodnik ma szerokość co najmniej 2 metrów, nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, a ruch na jezdni dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h.
-
Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (np. śnieg, gęsta mgła, silny wiatr, ulewa).
Korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący ma obowiązek zachować szczególną ostrożność – pierwszeństwo mają zawsze piesi!
Na drogach rowerowych można poruszać się rowerem z maksymalnie z taką prędkością jaka jest dopuszczalna na jezdni obok.
ZAKAZY DLA ROWERZYSTÓW
Kierującemu rowerem zabrania się:
-
jeździć po autostradzie i drodze ekspresowej – mandat karny 250zł
-
jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach – mandat karny 50zł
-
czepiania się pojazdów – mandat karny 100zł
-
przejazdu przez przejście dla pieszych – mandat karny 100zł
-
korzystania w trakcie jazdy z telefonu wymagającego trzymania w ręce – mandat karny 200zł
-
jazdy w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu
-
0,2 – 0,5 promila – wykroczenie – kara aresztu do 14 dni lub grzywny do 5000zł
-
powyżej 0,5 promila – przestępstwo – kara grzywny do 5000zł, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do roku.
-