Szkoła Podstawowa nr 14 im. Majora Henryka Sucharskiego w Jaworznie

Pedagog szkolny

 

 

 

Pedagog szkolny  - mgr  Katarzyna Czerkawska

 

tel. (32) 7629329

 

GODZINY PRACY :

PONIEDZIAŁEK    10:00 - 15:00

WTOREK   -----------------

 ŚRODA    -----------------

CZWARTEK   9:00 - 14:00

PIĄTEK    8:00 - 12:00

 

Artykuły

„ŁAP SŁOŃCE Z GŁOWĄ”

Opis problemu:
 
   Zgodnie z dotychczasowym stanem wiedzy, niewielkie ilości promieniowania UV są korzystne dla zdrowia i odgrywają istotną rolę w wytwarzaniu witaminy D, jednak nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV prowadzi do niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych.
    W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. nowych przypadków zachorowań na nowotwory skóry, w tym ponad 3700 zachorowań na czerniaka, ale aż 80% chorych umiera z tego powodu. Liczba zachorowań na czerniaka podwaja się co 10 lat. W grupie największego ryzyka rozwoju czerniaka są osoby o jasnej cerze i oczach, jasnych i rudych włosach, łatwo ulegające poparzeniom słonecznym, u których w rodzinie występował już czerniak. Osoby te powinny unikać długotrwałego przebywania na słońcu i całkowicie zrezygnować z solarium.
   W związku z powyższym PPIS w Jaworznie realizuje wojewódzką akcję ,,Łap słońce z głową”, która ma na celu uświadamianie społeczeństwa na temat konsekwencji opalania się w solariach oraz nadmiernej ekspozycji na słońce. Chcemy upowszechniać zasad ochrony skóry, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, u których kształtujemy postawy i zachowania związane z bezpiecznym korzystaniem z promieni słonecznych, zwłaszcza w okresie letnim. Dzieci są grupą szczególnie narażoną na poparzenia słoneczne. Ich skóra nie jest jeszcze dojrzała i dlatego bardziej podatna na szkodliwe skutki promieniowania UV.
Inne negatywne skutki zdrowotne nadmiernego promieniowania ultrafioletowego to m.in.: poparzenia skóry, fotostarzenie się skóry, fotoalergia, przebarwienia skóry, choroby oczu.
    Stosując podstawowe zasady ochrony skóry, można zminimalizować szkodliwy wpływ promieniowania na skórę i cały organizm.

11
06.2024

Przejdź do - Zajęcia z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie

Zajęcia z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie

W piątek 10 maja klasy 7 i 8 brały udział w zajęciach z doradcami zawodowymi z Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie. Uczniowie mieli okazję poznać pojęcia związane z rynkiem pracy, kompetencjami twardymi i miękkimi, sprawdzić swoją dotychczasową wiedze oraz predyspozycje potrzebne do określonych zawodów. Zajęcia bardzo ciekawe, a uczestnicy zainteresowani i zadowoleni.

13
05.2024

Zajęcia profilaktyczne w ramach programu "Trzymaj formę"

W ramach programu „Trzymaj Formę”, propagującego zdrowy styl życia poprzez zbilansowane odżywianie i regularną aktywność fizyczną oraz unikanie szkodliwych substancji, w dniu 15.03.2024r. przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przeprowadziła w klasach VII a, VII b i VIII a zajęcia dotyczące negatywnego wpływu substancji psychoaktywnych na zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Uczniowie dowiedzieli się co to są substancje psychoaktywne, na jakie grupy się dzielą i jak upośledzają pracę organizmu. Swoją nową wiedzę mogli samodzielnie zweryfikować podczas spaceru alko/narko-goglach, który wywołał sporo emocji wśród nich.
 
                                                                                                          Katarzyna Czerkawska

17
03.2024

BIEG PO ZDROWIE

W dniu 15.03.2024r. uczniowie klasy IV a  uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez przedstawiciela Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na temat szkodliwości palenia. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jakie substancje są zawarte w papierosach, jak wpływają na zdrowie i kondycję organizmu oraz jakie inne skutki niesie ze sobą palenie. Prowadząca zobrazowała to doświadczeniem, które bardzo zainteresowało dzieci. Uczniowie nabyli także wiedzę, czym jest bierne palenie i jaki wpływ ma ono na zdrowie człowieka.

  
                                                                                                          Katarzyna Czerkawska

17
03.2024

Odpowiedzialność prawna nieletnich

W dniu 14.03.2024r. odbyły się zajęcia profilaktyczne na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich w klasach VII a i VIII a. Zajęcia poprowadziła pani policjantka z KMP Jaworzno. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest hejt i  mowa nienawiści oraz jakie mogą być ich skutki i konsekwencje. Prowadząca wytłumaczyła, że przestępstwa popełniane z nienawiści to szczególny rodzaj przestępczości, którego ofiarami padają osoby, z uwagi na ich niezbywalne i charakterystyczne cechy, takie jak: rasa, narodowość, pochodzenie etniczne, język, kolor skóry, religia, płeć, wiek, niepełnosprawność fizyczna lub psychiczna, czy orientacja seksualna.
Uczniowie nabyli również wiedzę w zakresie tego, czym jest demoralizacja i czyn karalny oraz co grozi niepełnoletniej osobie, która nie potrafi dostosować swojego zachowania od obowiązujących norm i zasad. Nauczyli się, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia i jak postępować, by nie wejść  w konflikt z prawem.
 
                                                                                                          Katarzyna Czerkawska

17
03.2024

Przejdź do - BEZPIECZNE WAKACJE!!!

BEZPIECZNE WAKACJE!!!

DRODZY UCZNIOWIE!

WKRÓTCE WYCZEKIWANE PRZEZ WSZYSTKICH WAKACJE!!!Śmiech

To przyjemny czas zabawy, odpoczynku i nowych wrażeń. Nie zapominajcie jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich.

 

22
06.2023