Szkoła Podstawowa nr 14 im. Majora Henryka Sucharskiego w Jaworznie

Z życia szkoły

Artykuły

Przejdź do - CODEWEEK

CODEWEEK

Codeweek
 
Nasza szkoła wzięła udział w Europejskim Tygodniu Codeweek.
Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.
 
W dniu 15 października 2021r. został rozstrzygnięty konkurs w ramach tygodnia kodowania.
Uczniowie naszej szkoły mieli za zadanie utworzyć skrypty w Scratchu przedstawiający labirynt, w którym porusza się żyrafa szukająca okularów.
 
Oto zwycięzcy:
I miejsce Michał Dudek – kl. 4a
Wyróżnienie Amelia Mikos – kl. 7b
Wyróżnienie Adam Ostrowki – kl. 7b
 
Uczestnicy:
Jakub Marasik – kl. 6a
Adam Majda – kl. 7b
Wiktor Marecki – kl. 8a
Kacper Sękowski – kl. 8a
Kinga Jazowska – kl. 8b
 
Mistrzom programowania serdecznie gratulujemy, zapraszamy na kolejne konkursy.
Anna Wierzycka
 

20
10.2021

Przejdź do - Ślubowanie klas pierwszych

Ślubowanie klas pierwszych

„Zaprzyjaźnić się z książkami,
Dumą swojej szkoły być,
Ze wszystkimi pierwszakami
Ślubujemy dziś….”

 

          14  października to Święto  Komisji Edukacji Narodowej, a w naszej szkole tradycyjnie jest to  szczególny dzień dla pierwszoklasistów. Jak w każdym roku tak i w obecnym, uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyście, a nawet śpiewająco ślubowanie. Cała uroczystość przebiegała w podniosłej atmosferze. Uczniowie zaprezentowali wiersze, piosenki oraz  inscenizacje, podczas których zaprezentowali swoje umiejętności. Pierwszoklasistów wysoko oceniła w swoim krótkim wystąpieniu pani Dyrektor Anna Szymanek, a następnie dokonała pasowania na uczniów Szkoły Podstawowej nr 14 w Jaworznie. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczyła pani wicedyrektor Bożena Galon. Natomiast rodzice dodatkowo osłodzili i uatrakcyjnili ten dzień  swoim pociechom przygotowując niespodziankę w postaci rogów obfitości i Teczki Artysty.

          Na zakończenie  odbyła się sesja zdjęciowa klasy I „a” i I „b”, podczas której wykonano  pamiątkowe indywidualne i grupowe zdjęcia.

Wychowawczynie klas pierwszych
Joanna Górecka
Gabriela Machejek
 

18
10.2021

Przejdź do - DEN

DEN

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
 
„ Nauczyciel prowadzi za rękę,
Otwiera umysł, dotyka serca, kształtuje przyszłość”.
 
Dnia 14 października br. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W uroczystym apelu wzięli udział pedagodzy i uczniowie. Akademia została przygotowana przez uczniów z klasy IV a, IV b i VI a pod kierunkiem P. M. Stankiewicz, P. K. Żbik i P. E. Zając.
 
Uczniowie w sposób humorystyczny przedstawili scenki szkolne, które rozweseliły nauczycieli i uczniów.
Dla nauczycieli i pracowników szkoły płynęły od uczniów ciepłe życzenia i podziękowania za trud włożony w ich wychowanie i edukację.
 
Wierszyki, piosenki i dekoracja sprawiły, iż ten ważny dla nauczycieli dzień w roku stał się przez to bardziej wyjątkowy i uroczysty.
Część artystyczną dopełnili swoim występem uczniowie z klas ósmych, którzy pod kierunkiem P. N. Smagacz zatańczyli belgijkę.
 
Podczas akademii życzenia pracownikom szkoły złożyła Pani Dyrektor Anna Szymanek, życząc sukcesów. zawodowych i samych pogodnych dni. Do życzeń dołączyli się również przedstawiciele Samorządu Szkolnego.
Z pewnością ten szczególny dla nauczycieli dzień - Dzień Edukacji Narodowej,  obchodzony w naszej szkole, na długo pozostanie w naszej pamięci.
 
 
 
M. Stankiewicz
K. Żbik
E. Zając

16
10.2021

Przejdź do - Jesień

Jesień

Jesi - kolorowa pora roku

 

W ostatnim dniu września 30.09.2021 r. z okazji Dnia Chłopaka pani Ania, bibliotekarz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie filia Bory zorganizowała ciekawe zajęcia dla klasy I a, podczas których uczniowie systematyzowali wiedzę na temat jesieni. Przede wszystkim uczniowie starali się odpowiedzieć na kilka następujących pytań:

  • Dlaczego jesienią liście zmieniają kolor?

  • Dlaczego jesienią drzewa zrzucają liście?

  • Dlaczego jesienią ptaki odlatują do ciepłych krajów?

Zwieńczeniem tych ciekawych zajęć była wykonana samodzielnie przez dzieci praca plastyczna pt. „Jesienne drzewa”.

Joanna Górecka

 

11
10.2021

Przejdź do - Chemia w kuchni i w pracowni szkolnej

Chemia w kuchni i w pracowni szkolnej

UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY REALIZUJĄ PROJEKT

PT. „ CHEMIA W KUCHNI I W PRACOWNI SZKOLNEJ”


 

Uczniowie naszej szkoły w ramach Akademii Eksperymentu realizują projekt pt. „Chemia w kuchni i w pracowni szkolnej”.

We wrześniu w ramach powyższego projektu uczniowie zapoznali się z regulaminem pracowni , przepisami BHP , szkłem, sprzętem laboratoryjnym oraz podstawowymi czynnościami laboratoryjnymi. Następnie pod okiem nauczyciela chemii i fizyki opracowali elektronicznie instrukcje doświadczeń, karty pracy i wykonali eksperymenty chemiczne o następującej tematyce:

  • analiza pH wodnych roztworów produktów spożywczych przy użyciu naturalnych wskaźników tj. wywaru z czerwonej kapusty, naparu z herbaty czy też soku z buraków

  • badanie zachowania wskaźników obecnych w pracowni chemicznej tj. oranżu metylowego, fenoloftaleiny, błękitu metylowego, błękitu bromotymolowego czy też indygo karmin w roztworach kwasów i zasad z domowej kuchni

  • mierzenie pH roztworów produktów spożywczych za pomocą papierków wskaźnikowych

 

Anna Dzierwa-Jaromin

 

 

11
10.2021