Szkoła Podstawowa nr 14 im. Majora Henryka Sucharskiego w Jaworznie

Strona główna


Artykuły

Przejdź do - Plakaty na temat patriotyzmu

Plakaty na temat patriotyzmu

W ramach programu „Szkoła patriotów” klasy piąte przygotowały plakaty na temat patriotyzmu. Wykonanie plakatów poprzedzone było lekcją na ten temat. Wskazywaliśmy, w jaki sposób możemy szanować naszą Ojczyznę, nie będąc osobami pełnoletnimi. Uczniowie klas piątych wykazali się dużą wiedzą i na pewno w czasie zbliżających się wakacji będą godnie reprezentować nasz piękny kraj – POLSKĘ.

12
06.2024

Czytaj więcej o: Plakaty na temat patriotyzmu

„ŁAP SŁOŃCE Z GŁOWĄ”

Opis problemu:
 
   Zgodnie z dotychczasowym stanem wiedzy, niewielkie ilości promieniowania UV są korzystne dla zdrowia i odgrywają istotną rolę w wytwarzaniu witaminy D, jednak nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV prowadzi do niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych.
    W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. nowych przypadków zachorowań na nowotwory skóry, w tym ponad 3700 zachorowań na czerniaka, ale aż 80% chorych umiera z tego powodu. Liczba zachorowań na czerniaka podwaja się co 10 lat. W grupie największego ryzyka rozwoju czerniaka są osoby o jasnej cerze i oczach, jasnych i rudych włosach, łatwo ulegające poparzeniom słonecznym, u których w rodzinie występował już czerniak. Osoby te powinny unikać długotrwałego przebywania na słońcu i całkowicie zrezygnować z solarium.
   W związku z powyższym PPIS w Jaworznie realizuje wojewódzką akcję ,,Łap słońce z głową”, która ma na celu uświadamianie społeczeństwa na temat konsekwencji opalania się w solariach oraz nadmiernej ekspozycji na słońce. Chcemy upowszechniać zasad ochrony skóry, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, u których kształtujemy postawy i zachowania związane z bezpiecznym korzystaniem z promieni słonecznych, zwłaszcza w okresie letnim. Dzieci są grupą szczególnie narażoną na poparzenia słoneczne. Ich skóra nie jest jeszcze dojrzała i dlatego bardziej podatna na szkodliwe skutki promieniowania UV.
Inne negatywne skutki zdrowotne nadmiernego promieniowania ultrafioletowego to m.in.: poparzenia skóry, fotostarzenie się skóry, fotoalergia, przebarwienia skóry, choroby oczu.
    Stosując podstawowe zasady ochrony skóry, można zminimalizować szkodliwy wpływ promieniowania na skórę i cały organizm.

11
06.2024

Czytaj więcej o: „ŁAP SŁOŃCE Z GŁOWĄ”
Przejdź do - Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Kangur"

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Kangur"

Uczennica naszej szkoły Pola Rutkowska z klasy 3a zdobyła Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur Matematyczny", zajęła też 4 miejsce w całym powiacie. Poli serdecznie gratulujemy sukcesu

07
06.2024

Czytaj więcej o: Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Kangur"

Zebranie dla rodziców uczniów przyszłych klas pierwszych.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 14 im. Majora Henryka Sucharskiego w Jaworznie  informuje,  że zebranie rodziców dzieci rozpoczynających naukę w klasie I w roku szkolnym 2024/2025  odbędzie się w dniu  18.06.2024r.  o godz.  17:00 w świetlicy szkolnej. 

Serdecznie zapraszamy.

06
06.2024

Czytaj więcej o: Zebranie dla rodziców uczniów przyszłych klas pierwszych.

„Wypożycz książkę na wakacje!” - akcja czytelnicza

Uwaga! Sensacja, rewelacja! W tym roku szkolnym będzie można wypożyczyć książki na wakacje! Czytelnicy przybywajcie i korzystajcie z tej możliwości! Uśmiech Szczegóły w bibliotece szkolnej oraz u wychowawców klas.

05
06.2024

Czytaj więcej o: „Wypożycz książkę na wakacje!” - akcja czytelnicza
Przejdź do - Statystyczne podsumowanie maja

Statystyczne podsumowanie maja

Zaczął się już czerwiec, zatem nadeszła odpowiednia pora na podsumowanie poprzedniego miesiąca, w którym wypożyczonych zostało 122 książki: 14 lektur 108 związanych z zainteresowaniami naszych milusińskich. W wypożyczalni odnotowano 187 odwiedzin, zaś 102 w czytelni.
Tak przedstawia się ranking najlepiej czytających klas:
I miejsce  kl. 1A  53 wypożyczenia,
II miejsce  kl. 3A  22 wypożyczenia,
III miejsce  kl. 2A i 3B 15 wypożyczeń.

Jeśli chodzi o indywidualne osiągnięcia czytelnicze uczniów, to sytuacja wygląda następująco:
Kornelia Jaworek z kl. 3B 9 książek
Aniela Wrzoskiewicz z kl. 1A – 8 książek
Milan Dzikowski z kl. 1A – 7 książek

Gratulujemy najlepszym! Tradycyjnie zostaną oni nagrodzeni dyplomami i miłymi upominkami.

„W książkach zbieramy tylko rozkwitłe kwiaty ziaren kiełkujących w nas samych.” – Maria Konopnicka

04
06.2024

Czytaj więcej o: Statystyczne podsumowanie maja