Tydzień Bibliotek w SP14 - podsumowanie

05.2020

Za nami Tydzień Bibliotek, w obchody którego włączyła się również nasza szkolna biblioteka i z tej okazji zaproponowano uczniom kilka atrakcji.  Przyłączyliśmy się do akcji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, polegającej na stworzeniu optymistycznego plakatu. Dzieła uczniów można podziwiać w osobnym artykule, wczoraj zostały też przesłane do umieszczenia na Facebooku MBP.
Każdego dnia uczniowie dostawali również zadanie do wykonania w postaci krzyżówki, wykreślanki, zgadywanki bądź zaszyfrowanej informacji. Rozwiązania zagwozdek z poszczególnych dni znajdują się w galerii - zajrzyjcie koniecznie! Warto tutaj dodać, że wykreślanka była naprawdę sporym wyzwaniem. W niej ukryte zostało 25 haseł związanych z książką i biblioteką - poziomo, pionowo i na skos - od strony lewej do prawej i od prawej do lewej, czyli wszystkie możliwe kierunki, w jednym z wyrazów wkradła się literówka. Gratulacje należą się wszystkim tym, którzy podjęli się tego zadania: Madzi i Agatce, Alicji oraz Maćkowi, który odszukał nawet dodatkowe słowa pasujące do biblioteki, jak ład (biblioteczny) czy oda.
Od poniedziałku do piątku zorganizowany został też cykl Dobranockowych czytanek online. Dla osób, które najbardziej zaangażowały się w rozwiązywanie bibliotecznych łamigłówek przygotowano specjalne czytanki weekendowe, podczas których można było się zapoznać z przygodami Harry'ego Pottera. Czytaniu towarzyszyły liczne rekwizyty, które dopełniały treści książki. W sobotę przeczytane zostały fragmenty o pierwszej lekcji latania wśród pierwszoroczniaków w Hogwarcie oraz o pasjonującej rozgrywce meczu w quidditcha, z Harrym w roli głównej. W niedzielę zaś czytany był sam początek historii, z której można było się dowiedzieć co się stało z Lily i James'em, kto ukrył się pod postacią burego kota oraz dlaczego tak wielu czarodziejów hucznie świętowało.
Dziękujemy za wspólną zabawę! Bardzo się cieszymy z odzewu na Dobranockowe czytanki i gratulujemy uczniom, którzy wzięli udział w zgadywankach, gdyż wszyscy poradzili sobie świetnie! :-)