Laboratoria przyszłości

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” nasza szkoła dostała nowoczesny sprzęt do pracy z dziećmi np: drukarkę 3D,filamenty, mikrofony, kamerę ze sprzętem, mikroskop, teleskop itp. Misją projektu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

W zeszłym tygodniu nauczyciele przeszli odpowiednie szkolenie dotyczące korzystania z drukarki 3D.

Nowy rok szkolny zapowiada się bardzo nowocześnie i ciekawie!

Artykuły

Przejdź do - Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

 Nasza szkoła w roku szkolnym 2024/2025 kontynuuje realizację programu edukacyjno- technologicznego pt. „Laboratoria Przyszłości", który jest inicjatywą edukacyjną realizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Uczniowie na poszczególnych przedmiotach, zajęciach dodatkowych i świetlicowych na bieżąco korzystają ze sprzętu pozyskanego w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Za pomocą długopisów 3D oraz kleju na gorąco tworzą np. różne dekoracje, taśmy miernicze wykorzystują do różnych pomiarów przyrodniczych, z klocków Gigo tworzą konstrukcje różnych budowli. Z kolei Gogle VR pozwalają uczniom na przeniesienie się do wirtualnego świata i doświadczenie symulowanej rzeczywistości w sposób niemożliwy do osiągnięcia przy użyciu tradycyjnych metod nauczania.

Dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości” uczniom łatwiej jest zrozumieć otaczający ich świat, zapamiętać ważne informacje, poprawić sprawność manualną oraz udokumentować efekty swoich działań.
 
 
 

30
12.2024

Przejdź do - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - II PÓŁROCZE

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - II PÓŁROCZE

   W drugim półroczu poza Dniem Naukowca uczniowie wraz z nauczycielami wykorzystywali pomoce dydaktyczne pozyskane w ramach programu Laboratoria Przyszłości w trakcie lekcji. Na zajęciach świetlicowych dzieci tworzyły budowle z klocków Gigo. W czasie chemii i fizyki  na bieżąco korzystały z wagi laboratoryjnej pozyskanej w ramach projektu. Służyła ona do odważania substancji chemicznych, a także uczniowie stosowali ją na fizyce przy wyznaczaniu gęstości prostopadłościanów wykonanych z różnych substancji. Na lekcjach fizyki klasa 8 korzystała  ze zwierciadeł wklęsłych i wypukłych przy omawianiu tematu z optyki dotyczącego zwierciadeł i ich zastosowań. W czasie lekcji geografii uczniowie na bieżco używali Gogle VR. Pozwalały one na przeniesienie się do wirtualnego świata i doświadczyć symulowanej rzeczywistości w sposób niemożliwy do osiągnięcia przy użyciu tradycyjnych metod nauczania. W trakcie drugiego semestru uczniowie wraz z nauczycielem informatyki na bieżąco korzystali także z drukarki 3 D. Przy jej pomocy tworzyli różne przedmioty trójwymiarowe. Pomoce dydaktyczne pozyskane w ramach programu Laboratoria Przyszłości były bardzo pomocne, uatrakcyjniały zajęcia, pomagały dzieciom przyswajać wiedzę oraz realizować kreatywne pomysły w praktyce.

19
06.2024

Przejdź do - DZIEŃ NAUKOWCA W SP 14

DZIEŃ NAUKOWCA W SP 14

19.04.24 obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Naukowca. Z tej okazji przedstawiono audycję na temat wybitnych naukowców i ich osiągnięć. Na sali gimnastycznej klasy 1-8 oraz przedszkolaki uczestniczyły w pokazach doświadczeń biologiczno- chemiczno- fizycznych, warsztatach z wykorzystaniem okularów VR, długopisów 3D pozyskanych w ramach programu Laboratoria Przyszłości, a także odwiedziły kącik z zagadkami. 

Przeprowadzono następujące konkursy:
1. Konkurs na Mistrza Intelektu. Mistrzem Intelektu w klasach 1-3 został: Borys Dzikowski z kl 3b, w klasach 4-8 Jakub Marasik z klasy 8 a.
2. Konkurs na plakat „Wybitni fizycy, chemicy i ich odkrycia”, w którym: I miejsce zajęła Wiktoria Kudyk z klasy 8 A, II miejsce zajęła Julia Frajcosz z klasy 7, a III miejsce zajęli: Emilia Gwizdoń z klasy 7b i Tymoteusz Adamczyk z klasy 8 a.
3. Konkurs na najciekawsze przebranie naukowca, w którym zwycięzcą został Maciej Chruścik z klasy 4a , a wyróżnienie otrzymała Wiktoria Bartosik z klasy 2a.
Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z Dnia Naukowca.

28
04.2024

Przejdź do - Laboratoria Przyszłości - I półrocze

Laboratoria Przyszłości - I półrocze

 
Nasza szkoła w tym roku szkolnym kontynuuje uczestnictwo w programie Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy Centrum GovTech. Celem inicjatywy jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Dzięki otrzymanemu wsparciu uczniowie szkoły na bieżąco korzystają z nowoczesnych narzędzi technologii wspierających edukację. Nowoczesny sprzęt taki jak np. drukarka 3 D, długopisy 3 D, Gogle VR, klocki Gigo, pistolety do klejenia itp. są wykorzystywane podczas lekcji przedmiotowych, zajęć dodatkowych, a także podczas zajęć świetlicowych. Projekt „ Laboratoria Przyszłości” daje uczniom możliwości rozwijania swoich zainteresowań, wykorzystania sprzętu w praktyce, sprzyja integracji oraz współtworzeniu kreatywnych projektów.
                                                                                                                                              Anna Dzierwa-Jaromin

09
01.2024

Przejdź do - SZKOLENIE WEWNĘTRZNE „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI”.

SZKOLENIE WEWNĘTRZNE „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI”.

W naszej szkole, w ramach programu Laboratoria Przyszłości, odbyło się wewnętrzne szkolenie dla nauczycieli. Zostało ono przeprowadzone przez  p. Annę Wierzycką i p. Karolinę Żbik. Szkolenie dotyczyło nabycia przez nauczycieli umiejętności wykorzystania cyfrowych narzędzi w praktyce szkolnej.

02
10.2023

Przejdź do - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - CZERWIEC

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - CZERWIEC

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI- CZERWIEC

 

W czerwcu podczas zajęć świetlicowych uczniowie wykonywali różne konstrukcje za pomocą klocków pozyskanych w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Uczniowie klas 6a na zajęciach technicznych poznali zasadę działania długopisów 3 D a następnie przy ich pomocy tworzyli swoje prace na gotowych szablonach oraz według własnego pomysłu.

Poprzez wykorzystanie powyższych pomocy dydaktycznych uczniowie ćwiczyli swoje zdolności manualne, rozwijali kreatywność, wyobraźnię przestrzenną i artystyczną.

Anna Dzierwa- Jaromin

 

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć.

28
06.2023