Kształcenie na odległość

06.2020

Scenariusz do realizacji podstawy programowej z dziećmi przedszkolnymi – grupa A w dniu 04.06.2020 r. – LATO NA WAKACJACH

Zajęcia 1 (3,4,5- latki)
Spróbuj wymyślić kroki i zatańczyć do piosenki Majki Jeżowskiej „ Idą wakacje”.

Karta pracy, cz. 4, s. 62.( 5 - latki)
Słuchanie, dokąd podróżują ludzie podanymi środkami lokomocji. Naklejanie obok obrazków środków lokomocji obrazków odpowiednich miejsc.
• Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady. Przygotowanie do czytania, pisania, liczenia, s. 77. Rysowanie po śladach fal. Nazywanie tego, co się w nich ukryło.
• Karta pracy, cz. 4, s. 62–63
Kolorowanie na obu kartach wakacyjnego pociągu. Nawlekanie muszelek na nitkę według wzoru (rytmu).
Karta pracy, cz. 2,  nr 58 ( 4- latki)
Dziecko: − ogląda obrazek, − wymienia rzeczy, które pakuje do walizki Olek, zastanawia się, czy wszystkie będą przydatne podczas wakacyjnego wyjazdu, − przypomina sobie, gdzie Olek z rodziną spędza wakacje i jaka panuje tam latem pogoda, − liczy spodenki, koszulki, czapki, pary skarpetek i pary butów, − rysuje odpowiednią liczbę kropek w ramkach pod małymi obrazkami, − w każdej ramce rysuje o jedną chmurkę więcej niż w poprzedniej.
Karta pracy, cz. 2,  nr 59.
Dziecko: − ogląda obrazki, − liczy stroje kąpielowe, spódniczki,  koszulki, kapelusze, pary skarpet, zastanawia się czy wszystkie będą Adzie potrzebne, − rysuje odpowiednią liczbę kropek w ramkach pod małymi obrazkami, − przygląda się obrazkom na poprzedniej karcie, wskazuje różnice między bagażami Olka i Ady, − w każdej kolejnej ramce rysuje o jedną chmurkę mniej niż w poprzedniej.

Zajęcia 2. (3,4,5- latki)

Wspólne wykonanie pracy Wakacyjny pociąg.
• Zabawa Z jakim miejscem się kojarzą?
Obrazki kojarzące się z lasem, morzem, górami, łąką, wsią. Dziecko losuje obrazki, mówi, co one przedstawiają, z jakim miejscem mu się kojarzą, np. szyszka, szpilki, sowa, jagody, poziomki – las; muszla, piasek, statek, parasol plażowy, latarnia morska – morze; plecak, kolejka linowa, szarotka, trapery – góry; kwiaty, pszczoła, żaba, motyl – łąka; traktor, kosa, gęsi, krowa – wieś.
• Zabawa pantomimiczna – Odgadnij, co będę robił podczas wakacji. Dziecko naśladuje czynności, które można wykonywać podczas letniego wypoczynku rodzic odgaduje, o jaką czynność chodzi, później następuje zamiana ról.
• Wskazywanie morza, gór na mapie Polski. .( 5 - latki)
Mapa fizyczna Polski. Dziecko z pomocą R., wskazuje na mapie morze Bałtyk, góry Tatry, jeziora…
• Zapoznanie ze sposobem wykonania pracy Wakacyjny pociąg.
• Wycinanie kół i prostokąta.
• Malowanie prostokąta na dowolny kolor, a kół – na czarno.
• Po wyschnięciu przyklejenie dowolnej widokówki na prostokącie, doklejenie kół tak, żeby powstał wagonik. Takim sposobem można utworzyć jeszcze kilka wagoników.
• Wykonanie pracy przez dziecko.
• Porządkowanie miejsca pracy.
• Łączenie kilku wagonów. R. przygotował lokomotywę, do której są przyłączane wagony.

Dla chętnych dzieci

Doświadczenie i obserwacja – Czy powietrze jest czyste?
• Ćwiczenia oddechowe. Dziecko dmucha na kawałki bibułki na przemian – delikatnie, mocno. Wyjaśnienie przez R., że ludzie oddychają jednym ze składników powietrza – tlenem, a narządem służącym do oddychania są płuca.
• Zabawy powietrzem.
• Wypuszczanie powietrza z nadmuchanego balonu.
• Ważenie na wadze szalkowej balonów – z powietrzem i pustego.
• Obserwowanie palącej się świecy, potem zasłonięcie jej odwróconym słoikiem.
• Próby wyciągnięcia wniosków
. Powietrze jest bezbarwne, nie ma zapachu, waży niewiele i bez niego nic nie może się palić.
• Sprawdzanie czystości powietrza na podwórku i przy ruchliwej ulicy (podczas zabaw na świeżym powietrzu). Dziecko bierze waciki, wyciera nimi listki nisko rosnących drzew i krzewów na podwórku i przy ruchliwej ulicy. Porównuje stopień zabrudzenia wacików.
• Wyciągnięcie wniosków po obejrzeniu wacików.
Powietrze jest zanieczyszczone, zanieczyszczają je między innymi spaliny pojazdów.

Miłego dnia
Agnieszka Śliwińska - Gabryś