Warsztaty chemiczne

04.2023

MARCOWE WARSZTATY CHEMICZNE W KLASACH 8

29.03.23 r. grupa chętnych uczniów z klas 8 uczestniczyła w warsztatach chemicznych zorganizowanych przez nauczyciela chemii. Na początku warsztatów nauczyciel przypomniał podstawowe przepisy BHP obowiązujące w pracowni chemicznej. Potem podzielił grupę na zespoły dwu i trzyosobowe. Następnie uczniowie zaopatrzeni w fartuchy, rękawiczki i okulary ochronne, pod opieką nauczyciela, wykonywali eksperymenty chemiczne, zgodnie z przygotowanymi instrukcjami. Poszczególne zespoły otrzymywały sole w reakcjach: metali aktywnych z roztworami kwasów oraz w reakcjach zobojętniania. Następnie zapisywały na karcie pracy obserwacje, wnioski oraz równania chemiczne wynikające z przeprowadzonych eksperymentów. Dzięki warsztatom uczniowie mieli możliwość utrwalić dwie ważne metody otrzymywania soli oraz nabyć umiejętność posługiwania się podstawowymi czynnościami laboratoryjnymi. Kolejne warsztaty odbędą się już końcem kwietnia.

Anna Dzierwa-Jaromin