Rajdy szkolne z PTTK

06.2023

W drugim półroczu roku szkolnego 2022/2023 zorganizowane zostały dwa rajdy piesze przy współpracy z PTTK O/ Jaworzno. Pierwszy z nich „POWITANIE WIOSNY” odbył się 25. marca 2023 r. Podczas rajdu pokonaliśmy trasę z parkingu w Smoleniu poprzez Jurajski Park i Dolinę Wodącej, Grodzisko Pańskie po Zamek Pilcza. Już od samego początku towarzyszyły nam wszelkie zwiastuny wiosny, od zmiennej pogody, po rośliny i zwierzęta, których z utęsknieniem oczekiwaliśmy. Pogoda „w kratkę” uraczyła nas i słońcem i deszczem, a przy podzamczu gradem. Po drodze spotkaliśmy parę żurawi i parę bocianów białych, które majestatycznie zataczały kręgi w powietrzu nad grupą zapaleńców – włóczykijów. W Dolinie Wodącej obserwowaliśmy żaby i skrzek w mijanych kałużach i koleinach. Mrówki rudnice gromadnie opuściły mrowiska i rozeszły na wszystkie strony świata. W runie leśnym napotykaliśmy masowo kwitnące zdrojówki rutewkowate, kokorycz pustą, śnieżyczki, śledziennice, miodunki i zawilce gajowe. W podszycie pojawiały się pierwsze zielone liście, różowe wawrzynki i przekwitające już kwiatostany leszczyny. Na drzewach, zwłaszcza kasztanowcach rozchylały się nabrzmiałe pąki. Wędrówkę umilał przewodnik, który bezustannie raczył nas informacjami na temat osobliwości mijanych na trasie. Niejeden z piechurów musiał zmierzyć się z nie lada wyzwaniem wspinaczki na Grodzisko Pańskie. Mniej wprawni wędrowcy wybrali trasę łatwiejszą, choć nie mniej urokliwą. Rajd zwieńczyliśmy zwiedzaniem ruin Zamku Pilcza wraz z jego basztą, z której podziwiać mogliśmy panoramę okolicy.

Daniel Liszka