Wieczornica

11.2018

Wieczornica „Dla Niepodległej”

W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w naszym mieście odbywa się wiele działań, mających na celu upamiętnienie tego, jakże ważnego wydarzenia.

13. listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 14 w Jaworznie odbyła się uroczysta wieczornica „Dla Niepodległej”.

Wieczornicę przygotowały wychowawczynie klas 7 a, 8 a i 8 b - Anna Wierzycka , Agnieszka Bazarnicka i Elżbieta Zając.

Smutny czas w historii naszej ojczyzny, gdy na ponad 100 lat straciła ona niepodległość, Polskę wykreśloną z mapy Europy, która istniała jednak w sercach ludzi, którzy stawali w obronie najcenniejszych wartości, aż nadszedł długo oczekiwany dzień, kiedy Polska po 123 latach niewoli odzyskała w końcu 1918 r. niepodległość, przedstawiła uczennica klasy 8 b – Weronika Żoczek.

Następnie pokazano prezentację multimedialną dotyczącą legendy o powstaniu państwa polskiego. Później były patriotyczne pieśni, których tłem były slajdy przedstawiające „ojców niepodległości”, piękny wiersz Władysława Bełzy pt. „ Do polskiego dziecięcia”, który wyrecytowała uczennica klasy 8 a – Dorota Gomułka , a na zakończenie uroczystości uczniowie wkleili białe i czerwone serca w kontury mapy Polski.

Atmosfera była podniosła, co potwierdzili sami uczniowie. Stwierdzili również, że powinniśmy docenić fakt, że żyjemy w wolnym i niepodległym kraju, używać ojczystego języka i chodzić do polskiej szkoły.

- Jesteśmy Polakami, więc powinniśmy być patriotami i wierzyć w tej kraj .Starsi ludzie mają zakorzeniony patriotyzm. My musimy budować patriotyzm u najmłodszych – stwierdziły na koniec nauczycielki, które przygotowały tę wieczornicę.