Przerwa na czytanie - relacja

05.2019

W dniu dzisiejszym nasza szkoła przyłączyła się do akcji "Przerwa na czytanie". Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim już po raz czwarty zorganizowała tę ogólnopolską kampanię czytelniczą. Mogą w niej wziąć udział wszystkie typy szkół i palcówek oświatowych, ale do współpracy mogą zaprosić też szkoły partnerskie z zagranicy. Wśród celów akcji wymienić należy następujące: promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe, wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Honorowymi Patronami wydarzenia jest Fundacja „ABCXXXI - Cała Polska czyta dzieciom”, Lubuski Kurator Oświaty – pani Ewa Rawa oraz Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego – pan Jacek Wójcicki. Zaś Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich objęło  nad tym przedsięwzięciem Patronat medialny. Dodatkowo akcja ta realizowana jest  w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

Co roku miłośników czytania przybywa i starają się pobić dotychczasowy rekord. Mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem, do czego również dołożyliśmy cegiełkę.
8 maja na dwóch kolejnych przerwach lekcyjnych sporo uczniów, ale również kilkoro przedstawicieli grona pedagogicznego, przyjęło zaproszenie i podjęło się wspólnego czytania. Podczas przerwy obiadowej na sali gimnastycznej skupiła się całkiem pokaźna grupa pasjonatów słowa pisanego. Trzeba przyznać, że była to przerwa niezwykła, zupełnie odmienna od wszystkich dotychczasowych. Na pewno mniej gwarna, pełna skupienia i zaczytania. Uczniowie mieli możliwość przyniesienia ze sobą wybranej przez siebie książki. Dla tych, którzy zapomnieli egzemplarza ze swojej domowej biblioteczki, z pomocą przyszły zasoby szkolnej książnicy. Na kolejnej przerwie, w nieco bardziej kameralnym gronie, poszczególni uczniowie czytali kolegom i koleżankom szkolnym fragmenty lektury „Czarna owieczka” Jana Grabowskiego.
W efekcie akcja skupiła 98 uczestników, jak na pierwszy raz wynik jest wielce zadowalający. Bardzo nam miło, że nasi uczniowie tak licznie dopisali - bardzo wszystkim dziękujemy. Podziękowania należą się również nauczycielom za czynny udział w akcji i dawanie dobrego przykładu swoim podopiecznym, jak również za życzliwość i miłą współpracę. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy podczas „Przerwy na czytanie” i będzie nas jeszcze więcej.