Relacja z rajdu 8.12.2018 r.

07.2019

XII Rajd Mikołajkowy

GRODZISKO – ŹRÓDŁO SMUŻYNY

JAWORZNO CENTRUM – BORY SP 14

08.12.2018 r.

W sobotę 8 grudnia byliśmy gospodarzami i współorganizatorami imprezy turystycznej. Dzięki uprzejmości pani dyrektor meta rajdu zorganizowana została w naszej szkole, w której gościliśmy zaprzyjaźnione szkoły, działaczy PTTK z Jaworzna oraz sympatyków turystyki pieszej poznanych na szlakach. Wyruszyliśmy spod Urzędu Miasta w kierunku Równej Górki i Użytku Ekologicznego „Chomik Europejski w Jaworznie”. Do niedawna nikt nie wiedział o obecności tego gryzonia w naszym mieście i choć nie widzieliśmy chomika, cieszymy się, że jest wśród przedstawicieli naszej fauny. Dzień jest coraz krótszy i temperatura niższa, a w nocy zdarzają się przygruntowe przymrozki, jednak od początku sezonu turystycznego szczęście nam sprzyja - pogoda dopisała i dzisiaj. Po obejściu Góry Grodzisko dookoła, weszliśmy na jej szczyt, a stamtąd ruszyliśmy w kierunku Byczyny. Po drodze mijaliśmy śródpolne oczko wodne, którego lustro pokryło się już warstwą cienkiego lodu. Kręte, wąskie koryto Smużyny zaprowadziło nas do jej źródeł. Nieopodal wiaty nad głównym ujęciem, można było zaobserwować mniejsze źródełko wzniecające wraz z wodą żółty piasek z dna. W środku na opadłym liściu siedziała żaba – rzadka osobliwość grudniowego dnia. Po krótkim odpoczynku i sesji zdjęciowej na tarasie przy spiętrzonej małą tamą wodzie, w której pływały ozdobne rybki, wyruszyliśmy w stronę szkoły. Tu czekał już na nas Mikołaj ze swymi pomocnikami rozdającymi paczki ze słodyczami. Po ciepłym posiłku turystycznym wszyscy udali się do sali gimnastycznej, gdzie celebrowano spotkanie z Mikołajem. Po części konkursowej nadszedł czas na nagrody, podsumowanie roku turystycznego i sesje zdjęciowe.

Z turystycznym pozdrowieniem:

D. Liszka