Relacja z rajdu 26.01.2019 r.

07.2019

53 Zimowy Rajd Pieszy

REZERWAT PRZYRODY OCHOJEC

KATOWICE (KOSTUCHNA - PANEWNIKI)

26.01.2019 r.

Zima odsłoniła swoje śnieżne i mroźne oblicze przed turystami z Jaworzna. Dzisiaj wędrujemy po Śląsku, odkrywając osobliwości okolic Katowic. Rajd rozpoczynamy od przemarszu szlakami Rezerwatu Przyrody Ochojec, który pomimo zimowej aury odwiedzany jest przez licznych wędrowców, mijanych przez nas na trasie. Krajobraz sprawia wrażenie surowego, a las wydaje się opustoszały, choć liczne tropy przeczą temu obrazowi. Meandrującą w dolinie Ślepiotkę pokrył lód. O jej obecności wydają się świadczyć jedynie kręty wąwóz i pojedyncze mostki na trasie. Kolejnym etapem wspólnej wyprawy jest Park Zadole i jego uśpiona przez zimę przyroda.

Obecność znajomych zagrzewa do dalszej wędrówki przerywanej krótkimi postojami na historie przewodnika i odpoczynek. Śnieg skrzypi pod nogami, gdzieniegdzie przykrywając zdradliwe zmarznięte kałuże. Do Bazyliki Św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Panewnikach docieramy cali i zdrowi. Po zwiedzeniu wnętrza świątyni i największej w Europie szopki ołtarzowej - zmierzamy do żywej szopki, której odgłosy docierają do nas z daleka. Zwierzęta wdzięcznie pozują do zdjęć a dzieci odwdzięczają się głaskaniem po mordkach i pyszczkach tej osobliwej menażerii. Ruchoma szopka robi na wszystkich duże wrażenie. Mnogość detali i motywów wymaga dłuższej obserwacji. Ponadto wyeksponowano tu szopki z najdalszych zakątków świata. Wyobrażenia Bożej Rodziny przechodzą nasze najśmielsze oczekiwania i skłaniają do głębszej refleksji. Chłód podczas wędrówki i wrażenia wywołane niesamowitą ekspozycją w Panewnikach pogłębiają uczucie głodu w porze obiadowej, dlatego czym prędzej wyruszamy do Piotrowic na zasłużony posiłek w przepięknie zdobionej gospodzie. Po obiedzie babciom i dziadkom obecnym na rajdzie wręczono okolicznościowe upominki, a przedstawicielom szkół dyplomy.

Z turystycznym pozdrowieniem:

D. Liszka