Mała Strażnica

12.2017

1 grudnia 2017 r. klasa 3a wybrała się na nietypową wycieczkę do Małej Strażnicy w Katowicach.

Najpierw strażacy zaprosili nas do garażu, w którym znajdują się wszystkie wozy strażackie. Dowódca pierwszego wozu zapoznał nas z jego wyposażeniem. Międzyczasie mieliśmy też okazję obserwować jak strażacy błyskawicznie zebrali się, założyli odpowiednie stroje i wyjechali dwoma wozami na akcję. W garażu z bliska zobaczyliśmy wszystkie wozy, oprowadzający nas pan strażak dokładnie wyjaśnił ich role, funkcje i znaczenie, jakie odgrywają w czasie akcji pożarniczych i nie tylko.

Następnie udaliśmy się do pierwszej sali edukacyjnej, która jest jedną z nielicznych takich placówek w naszym kraju. Ma ona charakter edukacyjno – informacyjno – prewencyjny.

Tu najpierw zostaliśmy zapoznani z informacjami na temat gaśnic i objaśniono nam co, jak i dlaczego się pali oraz jak gasić pożar. Poznaliśmy też zasady działania różnych instalacji przeciwpożarowych m.in. hydrantów, instalacji sygnalizacji pożaru, oświetlenia ewakuacyjnego. Odbyliśmy szkolenie, jak należy postępować w przypadku zauważenia pożaru lub innego zagrożenia, jak alarmować straż pożarną oraz inne służby ratunkowe. Potem obejrzeliśmy kilka filmików edukacyjnych pokazujących różne sytuacje, w których najczęściej dochodzi do pożarów. Odbyliśmy też lekcję z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej w różnych trudnych sytuacjach z jakimi możemy się spotkać na co dzień.

Z kolei pan strażak zaprosił nas do „spalonego pokoju” dziecięcego. Ten obraz wywarł na nas największe wrażenie. Zobaczyliśmy na własne oczy skutki pożaru typowego pokoju mieszkalnego. W czasie prezentacji słyszeliśmy trzaski palącego się drewna, syreny samochodów strażackich, a także zobaczyliśmy i poczuliśmy zapach wydobywającego się dymu imitującego prawdziwy pożar.

Na zakończenie strażacy zaprosili nas do kolejnej sali, gdzie mogliśmy się chociaż przez chwilę poczuć STRAŻAKAMI. Założyliśmy prawdziwe mundury strażackie i hełmy. Mogliśmy wziąć do rąk sprzęty strażackie, uruchomić węże, itp. To była świetna i niezapomniana zabawa „w strażaków”.

Żal było opuszczać Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 1 w Katowicach, ale niestety sami przekonaliśmy się na własne oczy, jak wiele pracy mają strażacy na co dzień, dlatego podziękowaliśmy serdecznie za nietypowe zajęcia w nietypowym miejscu i pełni wrażeń i wiedzy wróciliśmy do szkoły.

Małgorzata Kozioł