11. Listopada

11.2018

9. listopada br. o godz. 11.11 w Szkole Podstawowej nr 14 zabrzmiał w uroczysty i podniosły sposób hymn państwowy Polski.

Następnie rozpoczął się bogaty program artystyczny w wykonaniu uczniów klas 4 – 8 oraz uczniów klasy 1 b . Pamięć minionych dni przywołały wiersze o tematyce patriotycznej, w których wspominano polskich bohaterów narodowych, którzy nie pogodzili się z faktem , iż Polska była pod zaborami. Przypomniano także o powstaniach narodowych, dzięki którym Polacy chcieli odzyskać utraconą wolność i chociaż niestety te zrywy niepodległościowe nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, to jednak utwierdzały naszych rodaków w przekonaniu, że Polacy nie poddadzą się i zawsze będą dążyć do suwerenności.

Pokaz choreograficzny w wykonaniu uczniów i uczennic klasy 1 b, 4 a i 5 a w nieszablonowy i przykuwający dużą uwagę publiczności sposób dopełnił całości. Swoim talentem wokalnym wykazała się również uczennica klasy 8 a, śpiewając solo takie utwory jak: "Kocham wolność" i "Pierwsza Brygada". Swoboda wykonania piosenek porwała publiczność, która włączyła się do świętowania. Natomiast klasy 8 a i 8 b zaprezentowały się zdolnościami tanecznymi, prezentując polski taniec narodowy - polonez. Nasza szkolna uroczystość przybliżyła społeczności szkolnej fragment historii, ale fragment jakże ważny, ponieważ ukazywał Polaków w przełomowym momencie odzyskania utraconej wolności.

Artyści tego wyszukanego montażu słowno - myzyczno - tanecznego otrzymali zasłużone brawa i słowa uznania, które padły z ust dyrektora szkoły.

Joanna Popowicz