Podsumowanie obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych

10.2021

Kończy się już październik, w którym biblioteki szkolne miały swoje święto. Tym razem odbywało się ono pod hasłem „Baśnie i legendy z całego świata”. Była to świetna okazja, aby dla wszystkich klas oraz grup przedszkolnych zorganizować Dzień Głośnego Czytania. Tak jak w ubiegłym roku szkolnym ze względów bezpieczeństwa spotkania odbywały się na przestrzeni miesiąca w poszczególnych salach lekcyjnych.
Uczniom klas 4-8 zaproponowano „Baśń o trzech braciach” pochodzącą ze zbioru „Baśnie Barda Beedle’a". Treść czytana była z podziałem na role przez bibliotekarzy szkolnych – pani Elżbieta Homlak była narratorem, zaś kwestie Śmierci czytała pani Bożena Galon. Uczniom specjalnie nie zdradzano tytułu czytanej baśni, aby mogli się go sami domyślić i trzeba przyznać, że w każdej z klas znajdowały się osoby bardzo szybko orientujące się, skąd pochodzi ten utwór. Była to też okazja do rozmowy na temat popularnej serii o Harrym Potterze oraz zaprezentowania uczniom kilku ciekawostek o zbiorze baśni stworzonych przez J. K. Rowling.
W klasach młodszych i grupach przedszkolnych na warsztat zostala wzięta rymowana baśń pt. „Szaty dla króla” będąca literacką adaptacją klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena. Autorem tekstu jest Peter Bently zaś ilustracje wykonała Claire Powell. Do wspólnego czytania chętnie włączyli się wychowawcy klas, pani Marzena Karwat – pedagog szkolny, pani Anna Sobula - kierownik filii Bory MBP w Jaworznie oraz uczennice klasy 8b: Zosia Olejniczak, Kinga Jazowska i Julia Wołoszyn. Po wysłuchaniu tekstu czytanego z podziałem na role następowała dyskusja z dziećmi na temat treści wysłuchanej baśni oraz morału w niej zawartej. Przedszkolakom dodatkowo zaproponowano wykonanie pracy plastycznej – powstały piękne królewskie korony.
Serdecznie dziękujemy za miłą współpracę wszystkim zaangażowanym w akcję głośnego czytania. Mamy nadzieję, że ta tradycja będzie kontynuowana również w następnych latach. Zapraszamy do obejrzenia galerii! :-)