Doświadczenia chemiczne

04.2021

Uczniowie klas VII

zdalnie wykonują doświadczenia chemiczne

Uczniowie klas 7 zdalnie wykonywali doświadczenie chemiczne, które miało na celu sprawdzenie czy prawo zachowania masy jest spełnione gdy pieczemy ciasto, chleb, czy też pizzę. Uczniowie w ramach zadania domowego mieli na podstawie przepisu z książki kucharskiej (lub innego sprawdzonego przepisu) upiec ciasto, pizzę lub chleb, użyte do wypieku substraty musieli zważyć, a ich masy zapisać na karcie pracy. Po wypieku, kiedy ciasto, pizza lub chleb ostygł musieli je zważyć. Masę otrzymanego produktu musieli zapisać na karcie pracy, następnie musieli zinterpretować otrzymane wyniki w świetle prawa zachowania masy. Okazało się, że w przeprowadzonych doświadczeniach prawo zachowania masy nie zostało zachowane, gdyż doświadczenia przebiegały w układzie otwartym, podczas wypieku chleba, ciasta czy też pizzy wydzielały się gazy: dwutlenek węgla, para wodna, które opuszczały środowisko reakcji.

Anna Dzierwa-Jaromin