Dzień Kolorowej Skarpetki

03.2023

We wtorek 21 marca obchodziliśmy w szkole Dzień Kolorowej Skarpetki czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. W tym roku upływał pod hasłem „Z nami, nie dla nas”. Na stopach mieliśmy założone dwie skarpety nie do pary, co oznaczało, że solidaryzujemy się z osobami z zespołem Downa i jesteśmy wobec nich tolerancyjni, otwarci, akceptujemy je i szanujemy.
W świetlicy szkolnej uczniowie wykonali piękną gazetkę, którą ozdobili kolorowymi skarpetami, sercem i kwiatami. Dzieci oglądały również prezentację, która zawierała informacje o zespole Downa. Podczas rozmowy uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat osób niepełnosprawnych. Podawali przykłady, w jaki sposób traktować kolegów i koleżanki z zespołem Downa, aby nie czuli się osamotnieni i wykluczeni przez osoby zdrowe.
Pani pedagog w tym dniu odwiedziła przedszkolaki, aby przeczytać im fragment książki „Mój młodszy brat”, opowiadającej historię rodziny, w której najmłodsze dziecko ma zespół Downa. Dzieciaki stworzyły też prace plastyczne ze skarpetkami w roli głównej.
Na początku 6 lekcji uczniowie mogli wysłuchać krótkiej audycji o Dniu Kolorowej Skarpetki nadanej przez radiowęzeł.
W bibliotece uczniom i nauczycielom, którzy mieli różnokolorowe skarpetki rozdawano przypinki, przygotowane specjalnie na tę okazję - za sfinansowanie których serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców. Powstała również wystawa książek biblioterapeutycznych. W efekcie biblioteka przeżyła prawdziwe oblężenie – odwiedziły nas 72 osoby, przy okazji wypożyczając 46 książek!
Było kolorowo, skarpetkowo i radośnie, jak na pierwszy dzień wiosny przystało!