Poznajemy historię naszego miasta

06.2023

Poznajemy historię naszego miasta

W dniu 15 czerwca delegacja uczniów klas 7a i 8b wzięła udział w obchodach  80 rocznicy utworzenia w Jaworznie obozu Neu Dachs, będącego pierwszym elementem opresji i terroru Obozu dwóch Totalitaryzmów.
Po uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem Ofiar Hitleryzmu uczniowie udali się do Młodzieżowego Domu Kultury im. Jaworzniaków, by wysłuchać wykładu na temat funkcjonowania obozu w okresie II wojny światowej, a także w latach późniejszych, kiedy został on przekształcony w Progresywne Więzienie dla Młodocianych. Dodatkowych informacji dostarczył film, z którym zostali zapoznani uczniowie. Przedstawiał on dzieje obozu od czasów jego utworzenia do oficjalnej likwidacji.
Wszyscy uczestnicy spotkania wynieśli cenne informacje, które z pewnością wykorzystają w kolejnych etapach kształcenia. Była to też wspaniała lekcja historii przedstawiająca dzieje naszego miasta.