Odpowiedzialność prawna nieletnich

03.2024

W dniu 14.03.2024r. odbyły się zajęcia profilaktyczne na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich w klasach VII a i VIII a. Zajęcia poprowadziła pani policjantka z KMP Jaworzno. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest hejt i  mowa nienawiści oraz jakie mogą być ich skutki i konsekwencje. Prowadząca wytłumaczyła, że przestępstwa popełniane z nienawiści to szczególny rodzaj przestępczości, którego ofiarami padają osoby, z uwagi na ich niezbywalne i charakterystyczne cechy, takie jak: rasa, narodowość, pochodzenie etniczne, język, kolor skóry, religia, płeć, wiek, niepełnosprawność fizyczna lub psychiczna, czy orientacja seksualna.
Uczniowie nabyli również wiedzę w zakresie tego, czym jest demoralizacja i czyn karalny oraz co grozi niepełnoletniej osobie, która nie potrafi dostosować swojego zachowania od obowiązujących norm i zasad. Nauczyli się, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia i jak postępować, by nie wejść  w konflikt z prawem.

Katarzyna Czerkawska