Sprawozdanie z działań w ramach programu „Szkoła Patriotów”

06.2024

Nasza szkoła 27.11.2023 r. otrzymała certyfikat Śląskiego Kuratora Oświaty – SZKOŁA PATRIOTÓW.

Jako placówka jesteśmy dumni, że działania podejmowane przez naszą szkołę, przyczyniły się do  uzyskania takiego ważnego wyróżnienia.

W tym roku szkolnym również podejmowaliśmy działania, które miały na celu przypominać uczniom  o tym, iż jesteśmy Polakami i że uzyskanie certyfikatu nie zwalnia nas z dalszego podejmowania działań w tym kierunku, m. in. w czasie lekcji muzyki uczniowie klas 4 – 7 śpiewali pieśni patriotyczne, a nauczyciel muzyki w ramach swoich zajęć przybliżał dzieciom genezę powstawania tych pieśni.
W czasie lekcji historii, w ramach korelacji z wychowaniem patriotycznym, uczniowie klas 4 – 8 zapoznawani byli z ważnymi wydarzeniami naszego regionu, np. z przyczynami i przebiegiem powstań śląskich. W naszej szkole gościli także przedstawiciele Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie, którzy zapoznali naszych wychowanków z działalnością tej organizacji i przeprowadzili dla chętnych  osób warsztaty kształtujące postawy i zachowania patriotyczne.
Uczeń klasy czwartej i uczennica klasy siódmej wzięli udział w konkursie  pod hasłem  „Jaworzno – moje miasto” organizowanym przez Muzeum miasta Jaworzna i otrzymali wyróżnienia za przygotowane prace konkursowe. Uczeń klasy czwartej przedstawił w bardzo interesujący sposób historię szczerbca, eksponatu muzealnego, który miał możliwość podziwiać, będąc na wycieczce rodzinnej w Gnieźnie.
Jako Polacy, a jednocześnie Europejczycy, chętnie włączamy się w inne konkursy organizowane na terenie naszego miasta Jaworzna. Uczniowie klas siódmych zdobyli I miejsce w konkursie „Polska w NATO”.
Uczniowie klas piątych po przeprowadzonej lekcji historii wykonywali w grupach plakaty na temat patriotyzmu, natomiast uczniowie klas trzecich  zapoznani zostali z  lokalnymi patriotami i ich działalnością w czasie II wojny światowej oraz wykonywali prace plastyczne, dotyczące symboli narodowych Polski.

J. Popowicz
Poniżej galeria zdjęć z naszych działań: